משרד הבריאות הבריטי ( Public Health England – PHE) הינו אחד הגופים המתקדמים בעולם בחקר השפעותיהן הבריאותיות של הסיגריות אלקטרוניות. לאחרונה יצא המשרד בקמפיין שמטרתו לשכנע יותר מעשנים כי השימוש בסיגריות אלקטרוניות מזיק הרבה פחות מעישון סיגריה רגילה.

השוואה בין ריאות של מעשן לעומת ריאות של צרכן סיגריות אלקטרוניות
נגן וידאו

על פי משרד הבריאות, סיגריות אלקטרוניות מזיקות 95% פחות מסיגריות רגילות. בסרטון שעלה לאחרונה, בכדי לחזק את הטענה, נציגי המשרד מציגים ניסוי אשר מנסה לדמות את ריאותיו של מעשן כבד לעומת צריכה של אותה כמות של ניקוטין דרך סיגריה אלקטרונית.

במהלך הניסוי החוקרים השתמשו בצנצנות זכוכית מלאות בצמר גפן אליהן מחוברות צינוריות גומי על מנת להדגים את מה שקורה בריאות. דרך "ריאת המעשן" החוקרים הדגימו צריכה של 16 קופסאות סיגריות, שהן הממוצע החודשי של מעשנים כבדים. ב"ריאה" השניה הדגימו צריכה של אותה כמות ניקוטין באידוי בסיגריה אלקטרונית.

תוצאת הניסוי הייתה מחרידה(!) כמות הזפת, שנוצרת משאיפת העשן, שהצטברה בצנצנת המדמה ריאה של מעשן הייתה בלתי נתפסת. וזה רק אחרי חודש אחד של עישון. תחשבו על כמות הזפת שמצתברת בריאות של מעשן אחרי כמה שנים… לעומת זאת בריאה שמדמה אידוי התגלו שרידי שרידים בלבד.

זפת שהצטברה בדרכי הנשימה כתוצאה מעישון
זפת שהצטברה בדרכי הנשימה כתוצאה מעישון

פרופ' ג'ון ניוטון, מנהל השיפור הבריאותי ב- PHE: "זה יהיה טרגי אם אלפי מעשנים שיכולים להיגמל בעזרת סיגריה אלקטרונית נדחים בגלל חששות כוזבים לגבי בטיחותן". 

"אנחנו צריכים להרגיע מעשנים כי המעבר לסיגריה אלקטרונית יהיה הרבה פחות מזיק מאשר עישון. ההדגמה שמוצגת בסרטון מדגישה את הנזקים ההרסניים שנגרמים על ידי כל סיגריה ומסייעת לאנשים לראות כי לעומת זאת אידוי יכול להוות רק חלק קטן מהסיכון".

מרטין דוקרל, ראש תוכנית בקרת הטבק ב- PHE: "מחקרים אודות הסיכונים של הכימיקלים בסיגריות אלקטרוניות מופיעים לאחרונה באופן בולט בתקשורת. חלקם מטעים ואחרים סותרים…"

אחד הסיפורים שעושה הכי הרבה כותרות בעולם הוא כי אידוי גורם ל- "ריאות פופקורן" – מצב שגורם לאנשים להשתעל ולהיאבק בנשימה. תופעה זאת יכולה להיגרם על ידי חומר כימי המשמש גם כחומר טעם בפופקורן, ונמצא גם בנוזלי הסיגריות האלקטרוניות. אך בכל המקומות בהם הסיפור הופיע לא מדברים כי אותו חומר כימי, נמצא גם בסיגריות רגילות ברמות גבוהות יותר במאות אחוזים.

מרטין דוקרל הוסיף: "אנשים לא יודעים למי להאמין, ולכן בוחרים להאמין לטענה אליה הם מתחברים יותר"

צעירה מעשנת סיגריה
כ- 68% מהמעשנים שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות הצליחו להפסיק לעשן

על פי נתונים מתוכנית להפסקת עישון של גוף הבריאות הבריטי עולה כי 65% -68% מהמעשנים שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות או טופלו בתחליפי ניקוטין אחרים כמו מדבקות או מסטיקים, הצליחו להפסיק לעשן.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

השאר תגובה

×

עגלת קניות