בסוף 2014 לשכת בתי הכלא הפדרלית אסרה באופן רשמי על עישון והחזקת טבק בכל צורה שהיא ע"י האסירים בכל בתי הכלא הפדרליים בארה"ב.

למעשה כבר בשנת 2006 נאסרה מכירת סיגריות ומוצרי טבק בבתי הכלא הפדרליים, מה שהביא את מחירה של סיגריה בודדת בשוק השחור לכדי 30$.

כתב מגזין VICE פגש את ג'יימי מוזלי, מנהל בית כלא בקנטקי, שהקים חברה בשם Crossbar אשר מייצרת סיגריות אלקטרוניות במיוחד עבור בתי הכלא. לדבריו, החל בפיתוח כדי להתמודד עם בעיה שנוצרה במתקן שהוא מנהל, "אסירים מגיעים אלינו לאחר שימוש אינטנסיבי בסמים ואלכוהול, לקחת מהם גם את הסיגריות, זה יכול להוביל למצבים מאוד בעייתיים".

איך מייצרים סיגריה אלקטרונית שלא יכולה לשמש כנשק?

המכשול הגדול ביותר איתו הוא התמודד במהלך הפיתוח, זה איך מייצרים מכשיר אשר לא ניתן להפוך לכלי נשק מסוכן.

Crossbar - סיגריה אלקטרונית גמישה שמתקפלת לחצי בקלות
Crossbar – סיגריה אלקטרונית גמישה שמתקפלת לחצי בקלות

כדי להתמודד עם בעיית המסוכנות של הסיגריה, מוזלי פיתח סיגריה אלקטרונית גמישה מאוד עד כדי שניתן לקפל אותה לחצי בקלות ולא ניתן לנעוץ או להשחיז אותה כך שתהפוך לכלי קטלני, ובעלת מתח חשמלי מאוד נמוך, כך שאסירים לא יוכלו להשתמש בה על מנת להצית אש.

השפעה מיידית על התנהגות האסירים

לכניסתן של הסיגריות האלקטרוניות לבית הכלא שלו הייתה השפעה מהירה מאוד, כך מספר מוזלי לעיתון המקומי Kentucky New Era, "באופן מיידי מספר הריבים במתקן הכליאה ירד, התנהגות האסירים השתפרה, המורל השתפר ובעיית הברחות הטבק נעלמה לחלוטין".

גם האסירים עצמם מעידים כי כניסתן של הסיגריות האלקטרוניות לבית הכלא שיפרה את רמת החיים שלהם מאחורי הסורגים והפכה מהר מאוד לפופולארית. ג'ושוע וואגרס, אסיר בבית הכלא, הוסיף: "הייתי בעבר במתקני כליאה אחרים, בהם לא ניתן להשיג סיגריות אלקטרוניות. עבור מישהו שרגיל לעשן שתי קופסאות ביום זה לא פשוט…"

להיט בבתי הכלא ברחבי המדינה

הסיגריות של Crossbar נמכרות ביותר מ 30 בתי כלא פדרליים ברחבי ארה"ב. חברתו הקטנה של ג'יימי מוזי כבר לא כזאת קטנה, ועל פי הערכה תכניס השנה מעל 3.5 מיליון דולר.

סוהר שמנסה להקל על חייהם של האסירים שלו וחייהם של חבריו הסוהרים, או איש עסקים שזיהה הזדמנות פז, למכור מוצר ללקוחות מכורים שאין להם אלטרנטיבה אחרת? זה אתם תחליטו


שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

השאר תגובה

×

עגלת קניות