בשנות ה- 80 שימש דיוויד גרליץ (David Goerlitz), הידוע בתור ”איש הווינסטון“ (The Winston Man), כפנים של אחד ממותגי הטבק הגדולים בעולם ואף הופיע על 42 מודעות של סיגריות ווינסטון בתקופה בה עבד עם החברה.

גרליץ, אשר היה בעצמו מעשן כבד, הפסיק לעשן לאחר שאחיו אובחן כחולה סרטן בשנת 88, והפך לאחד האקטיביסטים הבולטים נגד תעשיית העישון. בראיון שהעניק גרליץ למגזין Vaping Post הוא ניזכר, ”אחי אובחן כחולה סרטן ולא יכולתי עוד לקדם את המוצר שהורג אותו“.

מודעות של ווינסטון משנות ה- 80 בהשתתפותו של דיוויד גרליץ
מודעות של ווינסטון משנות ה- 80 בכיכובו של דיוויד גרליץ

המהפך מנער פוסטר לאקטיביסט מוביל נגד תעשיית העישון

לאחר הודעתו המתוקשרת על כך שהפסיק לעשן, גרליץ נקשר עם התנועה למניעת עישון בארה“ב ויצא למסע הרצאות בבתי ספר בארה“ב, טיוואן, יפן ושוודיה ואף קיבל בשנת 1989 מדלית כבוד על פועלו מאירגון הבריאות העולמי.

בשנת 2007, גרליץ, המאוכזב מהתנועה נגד עישון, החל לדבר באופן פומבי כנגד התנועה, הממשל האמריקאי וחברות הטבק וחשף בפני העולם את מה שקורה מאחרוי הקלעים של תעשיית הטבק.

תומך נלהב בסיגריות אלקטרוניות

באותה השנה, עם הפועתן של סיגריות אלקטרוניות באופן נרחב יותר, החל גרליץ לתמוך באופן פומבי באידוי ובסיגריות אלקטרוניות בפרט ככלי למיגור נזקי עישון.

לאחר הופעתו בסרט ”A Billion Lives“ שיצא בשנת 2016 הפך גרליץ באופן רשמי לפנים של מותג הסיגריות האלקטרוניות Von Erl. לדבריו, ”Von Erl היה אחד מנותני החסות שמימנו את הפרימירות של הסרט“. גרליץ מוסיף, ”סיגריות אלקטרוניות שעובדות בשיטת הפודים תמיד עניינו אותי מאוד, הן קלות לשימוש, נגישות, ולא צריך להיות מהנדס בשביל להשתמש בהן, בדיוק כמוני“.

דיוויד גרליץ

Von Erl ניקנת ע“י חברת בת של אימפריאל טבק הבעלים של ווינסטון

למרבה האירוניה, כחצי שנה לאחר הופעתו הראשונה כפנים של Von Erl החברה ניקנת על ידי פונטם ונצ‘רס (Fontem Ventures), חברת בת של אימפריאל טבק (Imperial Tobacco) הבעלים של ווינסטון ושמה משתנה ל- Blu.

למרות שמלבד שמה הסיגריה האלקטרונית של Von Erl לא השתנתה כלל, גרליץ לא יכול היה לסבול את הרעיון ששמו שוב יקשר בשמה של אותה חברת טבק קטלנית ממנה היתנער 38 שנים קודם לכן.

בשיחת טלפון נזעמת, עם היצרן האוסטרי של הסיגריה האלקטרונית, גרליץ הטיח ”מה אתם עושים? אימפריאל היא הבעלים של ווינסטון. נראה שאני שוב עובד עבור ענקית הטבק“. לאחר מכן ההסכם בינו לבין החברה הופסק.

דיוויד גרליץ מחזיק קופסת ווינסטון וקופסת סיגריה אלקטרונית Blu
חברת בת של הבעלים של ווינסטון קונה את Von Erl. מקור Vaping Post

גרליץ משוכנע שחברות הטבק חושבות רק על השליטה שלהן בשוק הסיגריות האלקטרוניות ולא על בריאות הציבור. לטענתו ”חברות טבק שממשיכות למכור סיגריות קטלניות ופתאום מציאות ללקוחותיהן סיגריות אלקטרוניות, באופן ברור לא דואגות לבריאותינו. הסיגריות האלקטרוניות פשוט מאפשרות להן לשפר את איך שהציבור רואה אותן“.

הרגולציה על סיגריות אלקטרוניות בארה“ב פועלת לטובתן של חברות הטבק

למרבה הצער, טענותיו של גרליץ עומדות בקנה אחד עם טענותיהם של כמה מומחים מתחום בריאות הציבור, כי התקנות הנוכחיות בארה"ב משרתות רק חברות טבק גדולות, שכן הן היחידות שיכולות להרשות לעצמן את הליכי הרישוי הארוכים והיקרים מאוד.

”תעשיית האידוי העצמאית נותנת את השוק על מגש של כסף ליצרניות הטבק“, מסביר גרליץ. ”חברות הטבק רק רוצות לשמר את מונופול הטבק ולהוסיף אליו את תעשיית האידוי“.

גרליץ ציין כי לעולם לא יאמין שלכניסתן של חברות הטבק לשוק האידוי ישנה מטרה אחרת חוץ מאשר להבטיח את הישרדותן.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

השאר תגובה

×

עגלת קניות