למרות שהשימוש בקנאביס כבר מזמן לא טאבו, עדיין השימוש בוופורייזר נפוץ בעיקר בקרב צרכני קנאביס למטרות רפואיות. חוסר ידע בתחום או שאולי המחיר הגבוהה של וופורייזרים ביחס לגלגול ג'וינט או שימוש בבאנג, גורמים לאנשים להתעלם מדרך נקייה יותר, זולה יותר לטווח ארוך ובעיקר יותר בריאה של צריכת קנאביס.

אם גם אתם מעדיפים לצרוך את הקנאביס שלכם בעישון אתם חייבים לקרוא את זה.

מה זה בעצם אידוי?

אידוי קנאביס זה למעשה חימום הפרחים היבשים ללא שריפה שלהם. פעולת החימום מגיע לטמפרטורה גבוהה מספיק על מנת לשחרר את החומרים הפעילים בצמח לאוויר בצורת אדים עשירים בקנבינואידים, אך לא גבוהה מדי כך שהפרחים לא ישרפו.

האידוי מתבצע ע"י שימוש במכשירי וופורייזר המותאמים לאידוי פרחים (Dry-Herb Vaporizer), שמנים ומיצוי קנאביס. מגוון מכשירי האידוי הקיימים היום בשוק הוא גדול מאוד והם נבדלים זה מזה בגודל ובפונקציונאליות.

איך וופורייזר עובד

כל מכשירי האידוי עובדים באחת משתי טכנולוגיות; חימום ישיר או הולכת אוויר חם, על מנת לפרק את החומרים הפעילים מהפרח. קנבינואידים הופכים לאדים בערך ב- 140°C מעלות צלזיוס ופעולת השריפה מתחילה באזור ה- 230°C. לכן כל מכשירי האידוי נעים סביב הטמפרטורות האלה.

נגן וידאו

חימום ישיר (Conductive Heating)

בשיטת החימום הישיר, הפרחים או מיצויי הקנאביס מונחים ישירות על מקור החום (כוסית כרמית או מתכת בד"כ). "מצע החימום" מחמם את הפרחים עד לטמפרטורה הרצויה, בה החומרים הפעילים מתפרקים מהפרח. זוהי השיטה בה משתמשים ברוב הוופורייזרים הניידים.

החיסרון בשיטת החימום הישיר הוא שלא כל חלקי הפרח מנוצלים באותה מידה. החלקים שנוגעים בדפנות מתחמים יותר מאלו שרחוקים מהדופן. לכן מידי פעם יש לפתוח את המכשיר ולערבב מעט את הפרחים.

הולכת חום (Convective Heating)

בשיטת הולכת החום, פרחי הקנאביס אינם נוגעים באופן ישיר במקור החום, אלא אוויר חם מוזרם דרך הכוסית בה נמצא הפרח. החום עוטף במידה שווה את כל חלקי הפרח, עד להפיכת הקנבינואידים והטרפנים לאדים, מה שמאפשר ניצול טוב יותר של הפרח וחיסכון כספי.

זו היא השיטה בה משתמשים בוופורייזרים השולחניים דוגמת ה- Volcano של Storz & Bickel.

האם אידוי בריא יותר מעישון קנאביס

אנשים שהשתמשו בוופורייזר לצריכת קנאביס העידו כי הם תופסים את פעולת האידוי כבעלת יתרונות בריאותיים וכי הם חושבים שאידוי קנאביס משמעותית פחות מזיק לבריאות מאשר צריכת קנאביס בעישון.

החקר בתחום האידוי עדיין לוקה בחסר ויש עוד המון לאן להתקדם, אך למרות זאת מאמרים שפורסמו לאורך השנים מוכיחים שמשתמשי הוופורייזר לא טועים. אידוי אכן מצמצם בליעה של רעלנים מזיקים כמו זפת, אמוניה וחומרים מסרטנים אחרים שנמצאו בעשן הקנאביס כתוצאה של שריפה.

למעשה, במהלך שריפת הקנאביס נפלטים מעל ל- 100 רעלנים שונים בעשן אותו שואפים לריאות, אשר עלולים להוביל לזיהומים בדרכי הנשימה וברונכיטיס. כמו שאנחנו כבר יודעים, אין עשן בלי אש, ולכן כאשר צורכים קנאביס באידוי הרעלנים הללו לא קיימים.

טמפרטורת האידוי חשובה מאוד

מחקר שהתבצע כבר בשנת 2009 בדק לראשונה את התנהגות החומרים הפעילים בפרח בטמפרטורות שונות של חימום.

כמו מחקרים אחרים, גם במחקר זה התוצאות היו ברורות, כמות תוצרי הלוואי באידוי הייתה נמוכה משמעותית לעומת עישון. אך החוקרים גילו דבר מעניין נוסף; לטמפרטורת חימום הפרח ישנה חשיבות גדולה.

במהלך המחקר, החוקרים חיממו את הקנאביס בטמפרטורות שונות: 170°C, 200°C ו- 230°C. כמות החומרים הפעילים ב- 200°C וב- 230°C הייתה גבוהה בהרבה ביחס לזאת שהייתה בעשן, אך כמות הרעלנים הייתה נמוכה דרסטית.

קנבינואידים שונים מתפרקים בטמפרטורות שונות: למשל THC ו- CBD, היותר מוכרים לכולם, מתפרקים בטמפרטורות נמוכות יחסית (עד 180°C) ולעומתם ה- CBC, שעוזר בהפחתת לחץ כרוני, מתפרק רק ב- 220°. כך שטמפרטורת האידוי הרצויה נקבעת על בסיס החומרים הפעילים אותם נרצה להשיג, בטח אם מדובר בצריכת קנאביס למטרות רפואיות.

טבלת נקודות הרתיחה של קנבינואידים והשפעתם
טבלת נקודות הרתיחה של קנבינואידים והשפעתם - מקור

איך אידוי קנאביס משפיע על "תחושת ההיי" (high)

מספר מחקרים שבדקו את נושא השפעותיהם הפסיכואקטיבים של אידוי אל מול עישון קנאביס גילו כי ישנו הבדל בתחושת ההיי. במחקר משנת 2004 חוקרים גילו כי לאידוי יכולת ניצול טובה יותר של קנבינואידים – בשימוש בוופורייזר 46% מ- THC נוצל והפך לאדים, לעומת פחות מ- 26% THC שנוצל בעישון.

במחקר נוסף, שהתבצע בשנת 2014, בו השתתפו קצת פחות ממאה נסיינים (96 ליתר דיוק),  הנשאלים העידו על 4 יתרונות שיש לאידוי קנאביס על פני עישון; אין עשן, אין ריח, טעם טוב יותר והבולט בהם היה תחושת היי מוגברת מאותה כמות של קנאביס.

אמ;לק

מחקרים שהתבצעו במטרה לגלות האם אידוי קנאביס בריא יותר מעישון, גילו ללא יוצא מן הכלל, כי אידוי אכן בריא יותר מעישון, אך לא רק. זוהי גם דרך יעילה יותר לניצול כמות גדולה יותר של החומרים הפעילים הקיימים בפרח.

לטמפרטורת האידוי ישנה חשיבות מאוד גדולה לניצול סוגים שונים של קנבינואידים אשר מתפרקים בטמפרטורות שונות.

צרכני קנאביס שהתנסו בוופורייזר מעידים על 4 יתרונות בולטים על פני עישון:

  1. אין עשן
  2. אין ריח
  3. טעם טוב יותר
  4. תחושת היי חזקה יותר מאותה כמות של קנאביס

התנסיתם בוופורייזר? ספרו לנו על החוויה בתגובות

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

השאר תגובה

×

עגלת קניות