כמו כל תחום טכנולוגי, גם תחום האידוי עובר התפתחות מהירה. הפופולריות העולה של סיגריות אלקטרוניות, בעיקר בקרב מעשנים שמחפשים תחליף לסיגריות הרגילות, מביאה את יצרני נוזלי האידוי לחפש טכנולוגיות ופיתוחים חדשים על מנת לשפר את חווית האידוי ולהקנות לה הרגשה שמזכירה יותר עישון.

על מנת להבין טוב יותר מהו ניקוטין מלח ומה ההבדל בינו לבין ניקוטין טהור (Freebase Nicotine), תחילה נסביר על הניקוטין הטהור בו משתמשות יצרניות נוזלי האידוי כברירת מחדל לאורך השנים.

ניקוטין טהור (Freebase Nicotine)

ניקוטין בצורתו הטבעית הוא בסיס מבחינה כימית. בסיסים נוטים להגיב עם חומצות וליצור מלחים. ואכן בתוך הטבק היבש הניקוטין מצוי כתרכובת עם חומצות כ"מלח ניקוטיני". כשהניקוטין נמצא במצב של מלח קשה לו יותר להיספג בגוף. מקור – מכון דוידסון

הניקוטין הטהור הגיח לעולם תודות לתגלית של פיליפ מוריס בשנות ה- 60, כי שילוב כימי של מלחי ניקוטין עם אמוניה מייצר ניקוטין טהור אשר לא קשור לאף מולקולה אחרת (חסר בסיס) ולכן נספג טוב יותר ובמהירות גבוהה יותר, מה שהפך את הסיגריות לממכרות יותר ואת חשבון הבנק של החברה למנופח הרבה יותר.

זהו סוג הניקוטין בו משתמשות יצרניות נוזלי האידוי באופן מסורתי במוצרים שלהן. את הניקוטין הטהור מוסיפים לתערובת של גליצרין צמחי (VG) ו-פרופילן גליקול (PG) אשר נושאים איתם את הניקוטין במהלך האידוי.

ניקוטין טהור נמצא בשימוש גם בתחליפים המיועדים לאנשים שמנסים להיגמל מעישון, כדוגמת: מסטיקים, מדבקות, כדורים וכו'.

ניקוטין מלח (Salt Nicotine)

אז אם ברור לכולם שהניקוטין הטהור הינו יעיל יותר, מדוע יצרניות הנוזלים עוסקות בפיתוח נוזלי אידוי המבוססים על מלחי ניקוטין, שעל פניו אמורים להיות יעילים פחות? גם כאן התשובה נמצאת בתהליכים כימיים.

פורמולת מלחי הניקוטין בהם עושים שימוש בסיגריות אלקטרוניות היום, פותחה לראשונה בשנת 2015 ע״י חברת PAX, יצרנית הסיגריה האלקטרונית JUUL, שעשתה לא מעט כותרות בשנה האחרונה.

חברת PAX, אשר פונה בעיקר לאלו שמחפשים תחליף הולם לעישון סיגריות, חיפשה לתת מענה לבעיה איתה התמודדו מעשנים רבים שניסו לעבור לאידוי; אמנם הניקוטין הטהור בו משתמשים בסיגריות האלקטרוניות הוא אותו הניקוטין, המצוי גם בסיגריות הרגילות, אך השפעת האידוי שונה מאוד מ-ההשפעה של סיגריה רגילה וכמות הניקוטין הנספגת בגוף בפועל נמוכה בהרבה.

במהלך החיפוש של מהנדסי החברה אחר תרכובת שתדמה בצורה טובה יותר את אפקט העישון, הם עשו ניסויים בחיבור מלחי ניקוטין לחומרים אחרים.

כמו שכבר אמרנו, מלחי ניקוטין, זאת הצורה הטבעית ביותר של ניקוטין, בדיוק כמו זה המצוי בעלי הטבק. אם היינו מוסיפים את מלחי הניקוטין כמו שהם לנוזל האידוי, היה צורך בחימום בחום מאוד גבוה של הנוזל על מנת להגיע ליעילות הרצויה של הניקוטין. כאן נכנסת לתמונה החומצה הבנזואית (Benzoic acid).

מהנדסי PAX גילו כי הוספת החומצה הבנזואית למלחי הניקוטין בנוזל האידוי משרתת כמה מטרות:

  • החומצה מאפשרת למלחי הניקוטין להתאדות בטמפרטורה נמוכה בהרבה.
  • היא מורידה את רמת החומציות (pH) של מלחי הניקוטין מה שמאפשר שאיפה חלקה יותר.
  • היא גורמת לתגובה  כימית אשר מאפשרת לכמות גדולה יותר של מלחי ניקוטין להשתחרר באדים ולהיספג בצורה יעילה יותר.

כל אלו הופכים את חווית האידוי לחלקה ונעימה יותר, ויוצרים תחושת סיפוק מהירה יותר תודות ליכולות הספיגה המשופרות של מלחי הניקוטין בפורמולה החדשה.

לאילו מכשירים מתאים ניקוטין מלח

נוזלים המבוססים על מלחי ניקוטין עוצבו במיוחד כך שיעבדו טוב עם מכשירי אידוי קטנים ופשוטים לתפעול כדוגמת ה- Minifit של חברת Justfog או ה- Stalker של חברת Vapor Storm וסיגריות אלקטרוניות נוספות שעובדות בשיטת הפודים או עטי אידוי בעלי הספק נמוך.

למעשה אם תנסו להשתמש בנוזלים מבוססי מלחי ניקוטין במכשיר אידוי בעל הספק גבוהה (Sub-Ohm) תקבלו מנת ניקוטין גבוהה מאוד (שיכולה אף להגיע ל 50mg ניקוטין) אשר תגרום לכם צריבה חזקה מאוד בגרון, סחרחורות ואף עלולה להוביל להרעלת ניקוטין.

למי מתאימים נוזלים מבוססים על ניקוטין מלח?

ניקוטין מלח מתאים בעיקר למעשנים שעוברים מסיגריות רגילות ועושים את צעדיהם הראשונים בתחום. בשל תכולת ניקוטין גבוהה יותר ויעילות ספיגה גבוהה יותר, השפעתם של מלחי הניקוטין דומה יותר להשפעה של סיגריות רגילות.

בנוסף, בגלל סוג המכשירים להם ניקוטין מלח מתאים, אנשים שעושים את צעדיהם הראשונים בתחום יכולים להתנסות תחילה במכשירים זולים יחסית ולהנות מחווית אידוי עשירה יותר.

השאלה החשובה ביותר: האם ניקוטין מלח בריא יותר מניקוטין טהור?

הבאז שנוצר סביב הפודים של חברת JUUL, המכילים ניקוטין מלח ברמה גבוהה מאוד, מעלה את השאלה בקרב צרכני סיגריות אלקטרוניות, ובצדק.

על פי המחקרים הקיימים ומה שידוע לנו כיום, ניקוטין מלח בטוח לשימוש בדיוק כמו הניקוטין הטהור, הרי שגם הוא מופק במקור ממלחי ניקוטין, אך יש בכל זאת שתי נקודות אליהן חשוב לשים לב:

  • ניקוטין מלח עלול להיות ממכר הרבה יותר מניקוטין טהור – ריכוז הניקוטין הגבוה ומהירות הספיגה שלו עלולים לגרום לנוזלים מבוססי ניקוטין מלח להיות ממכרים יותר מאלו המבוססים על ניקוטין טהור. הסיבה לכך היא שהם גורמים לכמות גבוהה יותר של ניקוטין להגיע בזמן קצר יותר למערכת הדם, מה שמעורר תגובות נוירוכימיות מהירה יותר. ככל שסם פועל מהר יותר על המוח, כך התלות שמפתחים בו חזקה יותר.
  • השפעותיה לטווח ארוך של החומצה הבנזואית המצויה בנוזלים מבוססי מלחי ניקוטין עדיין אינן ידועות לנו. אם כי עדיין לא ניתן לקבוע באופן ברור שהחומצה לא בריאה לנו, ישנם מחקרים שמצביעים על כך שהיא עלולה לגרום לשיעול, בעוד שאחרים אומרים כי היא עלול לגרום לתגובות פסאודו-אלרגיות (אלרגיה לתרופות).

לסיכום

לנוזלי ניקוטין מלח ישנם יתרונות בולטים אל מול הניקוטין הטהור, אשר מצוי ברוב נוזלי האידוי. השפעתם מהירה יותר, חזקה יותר והינם מתאימים למכשירים זולים יחסית.

אך יש גם מי שיראה ביתרונות של מלחי הניקוטין חסרונות גדולים. עבורם מאדים ותיקים, כמות הניקוטין בכל שאיפה עלולה להיות גדולה מדי עבור מי שלא רגיל לכך. מבחר המכשירים המוגבל בהם ניתן לאדות נוזלים אלו עלול להוות מגבלה גם כן.

יש לכם שאלה על עולם האידוי? יש לכם את מי לשאול! מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ, שאלות ולהציע נושאים עליהם הייתם רוצים שנכתוב.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

השאר תגובה

×

עגלת קניות